1. en

Czytaj także

25 listopada 2024
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym, stabilność kariery staje się jednym z kluczowych wyzwań. W obliczu świata VUCA, charakteryzującego się zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością, pracownicy muszą zmierzyć się
15 października 2024
Zarządzanie karierą w świecie VUCA – Wprowadzenie: Dziś rozmawiamy z Agnieszką Piątkowską, międzynarodowym ekspertem ds. rekrutacji oraz partnerem w firmie Big Fish, międzynarodowej firmie rekrutacyjno-szkoleniowej specjalizującej się w obszarze zakupów
12 września 2024
Zachęcam do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadziła ze mną Anna Bratko z Coach for Talent
19 sierpnia 2024
Kompetencja biograficzna, jak definiuje ją Zbigniew Pietrasiński, to pojęcie zakorzenione w psychologii, odnoszące się do zdolności jednostki do konstruktywnego wykorzystania własnej przeszłości w celu lepszego radzenia sobie z teraźniejszością i
12 marca 2024

CV przyjazne ATS

CV przyjazne ATS jest zaprojektowane tak, aby mogło być łatwo odczytane i przetworzone przez System Śledzenia Kandydatów (ATS - Applicant Tracking System), który jest oprogramowaniem używanym przez pracodawców do obsługi CV. Te systemy skanują je pod kątem słów kluczowych, umiejętności, nazw stanowisk, wykształcenia oraz innych istotnych informacji, aby określić, czy kandydat pasuje do kryteriów pracy. Jeśli dostosujesz swoje CV do systemów ATS to zmniejszysz ryzyko jego odrzucenia przez automatyczne filtry, zanim trafi w ręce rekrutera.

Oto kluczowe cechy i wskazówki dotyczące tworzenia CV przyjaznego ATS:

  1. Proste formatowanie: użyj czystego, prostego formatu. Trzymaj się standardowych czcionek takich jak Arial, Georgia lub Times New Roman i unikaj nagłówków, stopek, tabel lub kolumn, które mogą dezorientować ATS.
  2. Optymalizacja pod kątem słów kluczowych: zawrzyj istotne słowa kluczowe i frazy z opisu stanowiska. Oznacza to dostosowanie twojego CV do każdego stanowiska, o które się ubiegasz. Upewnij się, że odzwierciedla język używany w ofercie pracy.
  3. Standardowe nagłówki: stosuj standardowe tytuły dla sekcji, takie jak „Doświadczenie Zawodowe”, „Edukacja” oraz „Umiejętności”. Dzięki temu systemy ATS będą mogły bez problemu zlokalizować i sklasyfikować podane przez Ciebie informacje.
  4. Brak grafik lub obrazów: unikaj używania obrazów, wykresów lub innych elementów graficznych, ponieważ większość systemów ATS nie jest w stanie ich odczytać. Oznacza to, że ważne informacje zawarte w tych elementach mogą zostać pominięte.
  5. Format pliku: przesyłaj swoje CV w kompatybilnym formacie pliku. Chociaż PDFy są szeroko akceptowane, niektóre systemy preferują dokumenty Word (.docx). Sprawdź ogłoszenie o pracę pod kątem wszelkich określonych preferencji.
  6. Używaj punktów: dla opisów stanowisk i osiągnięć, używaj punktów zamiast długich akapitów. Takie formatowanie ułatwia przeglądanie treści zarówno przez systemy ATS, jak i przez rekruterów.
  7. Zawrzyj sekcję umiejętności: posiadanie wyraźnej sekcji umiejętności może pomóc upewnić się, że twoje CV zawiera istotne słowa kluczowe, których szuka ATS.
  8. Kwantyfikuj Twoje osiągnięcia: gdzie to możliwe, używaj liczb i danych do opisu twoich osiągnięć (np. "zwiększono sprzedaż o 20%").
  9. Nazwa stanowiska i podsumowanie zawodowe: zacznij od nazwy stanowiska pracy, na które aplikujesz, a następnie krótkiego podsumowania zawodowego, włączając słowa kluczowe z opisu stanowiska.
  10. Unikaj niepowszechnych skrótów: rozpisz skróty z CV, dzięki czemu zostaną rozpoznane przez ATS (np. KPI’s – kluczowe wskaźniki efektywności)
  11. Dostosuj CV do każdej oferty pracy: dostosuj CV, aby pasowało do każdego opisu stanowiska, na które aplikujesz. Oznacza to dokładne czytanie ogłoszeń o pracę, aby zidentyfikować i zawrzeć konkretne słowa kluczowe i frazy, które są zgodne z tym, czego szuka pracodawca.
  12. Użyj nazw stanowisk i opisów, które pasują do stanowiska, na które aplikujesz: upewnij się, że twoje poprzednie nazwy stanowisk i opisy ról rezonują z pozycjami, na które się ubiegasz. Jeśli miałeś pracę, która jest zasadniczo taka sama jak ta, na którą aplikujesz, ale nazwa stanowiska była inna to, rozważ dostosowanie tej nazwy do standardów branżowych (zachowując przy tym prawdę o twojej rzeczywistej roli).
  13. Dane kontaktowe: wymień dane kontaktowe na górze CV t.j twoje imię, numer telefonu i adres email. Unikaj zawierania informacji, których ATS może nie potrzebować i które mogą potencjalnie zaśmiecić twoje CV, jak pełne adresy czy szczegóły osobiste niezwiązane z twoimi kwalifikacjami zawodowymi.
  14. Język: używaj jasnego, zwięzłego języka. Unikaj żargonu lub zbyt skomplikowanych terminów, które mogą dezorientować ATS lub rekrutera. Dąż do prostych opisów, które jasno przekazują twoje obowiązki i osiągnięcia.
  15. Sekcja edukacji: w sekcji edukacji, rozpisz nazwy swoich stopni (np. Licencjat) i zawrzyj wszelkie istotne certyfikaty lub kursy. Jeśli aplikujesz na stanowisko w innym kraju, możesz również chcieć zawrzeć równoważną nazwę stopnia używaną w tym kraju.
  16. Spójne formatowanie dat: podając historię pracy, używaj spójnego formatu dat. Ogólnie zaleca się używanie formatu miesiąc i rok (np. maj 2018 - sierpień 2021).

 

Biorąc pod uwagę te kwestie, możesz udoskonalić swoje CV, tak aby było nie tylko kompatybilne z systemami ATS, ale również aby efektywnie ukazywało twoje kompetencje, co zwiększy twoje szanse na uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Projekt graficzny Platypus,wykonanie Tako

Twój e-mail *
Treść wiadomości *
Administratorem danych osobowych jest FSM Sp . z o.o. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Partnerzy

Agnieszka Piątkowska

Kontakt