1. en

Czytaj także

25 listopada 2024
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym, stabilność kariery staje się jednym z kluczowych wyzwań. W obliczu świata VUCA, charakteryzującego się zmiennością, niepewnością, złożonością i niejednoznacznością, pracownicy muszą zmierzyć się
15 października 2024
Zarządzanie karierą w świecie VUCA – Wprowadzenie: Dziś rozmawiamy z Agnieszką Piątkowską, międzynarodowym ekspertem ds. rekrutacji oraz partnerem w firmie Big Fish, międzynarodowej firmie rekrutacyjno-szkoleniowej specjalizującej się w obszarze zakupów
12 września 2024
Zachęcam do zapoznania się z wywiadem, który przeprowadziła ze mną Anna Bratko z Coach for Talent
19 sierpnia 2024
Kompetencja biograficzna, jak definiuje ją Zbigniew Pietrasiński, to pojęcie zakorzenione w psychologii, odnoszące się do zdolności jednostki do konstruktywnego wykorzystania własnej przeszłości w celu lepszego radzenia sobie z teraźniejszością i
19 lutego 2024

Kto jest kim w procesie rekrutacyjnym?

Zmiana pracy lub poszukiwanie zatrudnienia kojarzy się często z długim i żmudnym procesem. Niewiele osób wie jak go przeprowadzić efektywnie – trudno się zresztą dziwić, skoro umiejętności poszukiwania pracy lub też zarządzania karierą nie uczymy się w szkole czy na studiach.

Jako headhunter zdarza mi się otrzymywać wiadomości od potencjalnych kandydatów z prośbą o znalezienie pracy. Często słyszę również od klientów indywidualnych korzystających z usługi doradztwa w karierze, że współpraca z headhunterem nie przyniosła rezultatów ponieważ „headhunter nie znalazł im pracy”.

Warto przyjrzeć się jak wygląda proces rekrutacyjny i kto w tym procesie jest odpowiedzialny za który etap.

Jak wygląda proces rekrutacyjny?

Proces rekrutacyjny rozpoczyna się od zdefiniowania potrzeby tzw. Hiring managera czyli osoby, która poszukuje kandydata do swojego zespołu. Hiring Manager konkretyzuje swoje oczekiwania (opis stanowiska/ profil kandydata) i w przypadku mniejszych firm nie posiadających działu HR, realizuje proces poszukiwania kandydatów samodzielnie lub przy pomocy firmy rekrutacyjnej. W większości przypadków jednak proces rekrutacyjny jest realizowany przez przedstawiciela działu HR (np. specjalistę ds. rekrutacji, „talent sourcera”, specjalistę ds. HR, HR Business Partnera). HR realizuje projekty rekrutacyjne samodzielnie lub również przy pomocy firm rekrutacyjnych (rekruterów/ headhunterów).

W procesie rekrutacyjnym poszczególne wyżej wymienione osoby mają wspólny cel – zatrudnić kandydata spełniającego oczekiwania sprecyzowane w opisie stanowiska. Proces ten wygląda w następujący sposób:

  1. Potrzeba rekrutacyjna (kandydat o profilu X na stanowisko y) – Hiring Manager
  2. Realizacja – dział HR-u

- zdefiniowanie potencjalnych kandydatów: publikowanie ogłoszeń, przeszukanie własnej bazy danych, skorzystanie z poleceń wewnętrznych, współpraca z firmą rekrutacyjną, korzystanie z zewnętrznych baz danych, w niektórych przypadkach aktywne poszukiwanie kandydatów

- ocena potencjalnych Kandytów różnymi metodami: rozmowa rekrutacyjna (interview), testy kompetencyjne, osobowościowe i numeryczne, próbki pracy, AC (centrum oceny)

- propozycja potencjalnych kandydatów Hiring Managerowi – ewentualne uczestnictwo w kolejnych rozmowach rekrutacyjnych

- udział w negocjacjach wynagrodzenia z finalnym kandydatem, umowa o pracę

- proces onboardingu**

  1. Realizacja – firma rekrutacyjna:

- definicja potencjalnych kandydatów dla klienta: publikowanie ogłoszeń, przeszukanie własnej bazy danych, skorzystanie z własnej sieci kontaktów w tym także z Social media, korzystanie z zewnętrznych baz danych, polecenia, wykorzystanie aktywnych metod poszukiwania kandydatów)

- selekcja kandydatów (rozmowy rekrutacyjne, testy, próbki pracy, AC)

- przedstawienie tzw. „krótkiej listy ok. 3-4 kandydatów na jedno stanowisko” spełniającej oczekiwania klienta

- logistyka procesu (umawianie kandydatów na spotkania z klientem)

- ewentualna pomoc w negocjacjach wynagrodzenia

  1. Finalna rozmowa rekrutacyjna z Hiring Managerem – ostateczny wybór kandydata, ostateczne ustalenie warunków pracy
  2. Umowa o pracę, kwestie formalne (HR)
  3. Onboarding (HR, Hiring Manager, Buddy***)

 

Kto jest kim i czym się zajmuje?

 

Hiring manager – czym się zajmuje?

► Menedżer działu (lub projektu nad którym nowo przyjęta osoba będzie pracowała), do którego nowo przyjęta osoba będzie raportowała.

► Współpracuje ze Specjalistami ds. rekrutacji/ HR Business Partnerami – zleca im poszukiwanie kandydatów do działu, którym zarządza.

► Czasem współpracuje bezpośrednio z head hunterami / rekruterami – pracownikami firm rekrutacyjnych.

► Prowadzi rozmowy rekrutacyjne wraz z pracownikiem HR-u odpowiedzialnym za rekrutacje lub na kolejnym etapie (po wstępnej ocenie przez pracownika działu HR). Jest finalnym decydentem czy dany kandydat otrzyma ofertę pracy.

 

  • Specjalista ds. rekrutacji/ HR Business Partner/Specjalista/ menedżer HR – czym się zajmuje?

► Pracownik firmy/ organizacji/ instytucji - pracownik działu HR („human resources”/ zasobów ludzkich, działu personalnego).

► Jest odpowiedzialny za znalezienie pracowników dla różnych działów (klientów wewnętrznych = Hiring Menagerów).

► Przeprowadza wstępną selekcję kandydatów, skupia się głównie na ocenie dopasowania potencjalnego kandydata do kultury organizacyjnej, motywacji do pracy, umiejętnościach społecznych („soft skills”). Używa różnych narzędzi – bezpośrednia rozmowa rekrutacyjna, testy kompetencyjne, osobowościowe i numeryczne, próbki pracy, AC (centrum oceny).

► Cel: znaleźć kandydata, który będzie w największym stopniu spełniał oczekiwania klienta wewnętrznego (hiring managera), który będzie zmotywowany do objęcia proponowanego stanowiska oraz którego oczekiwania finansowe będą mieściły się w założonym budżecie.

 

  • Head hunter/ Rekruter/Talent Sourcer - czym się zajmuje?

► Pracownik agencji doradztwa personalnego (inaczej zwanej jako: doradztwo personalne, firma rekrutacyjna).

► Pracuje dla firm/ organizacji/ instytucji, poszukuje kandydatów dla swoich klientów (pracuje dla działów HR lub bezpośrednio z Hiring Managerami)

► Pracuje dla klientów instytucjonalnych (jw.) i jest przez nich opłacany.

Nie pracuje na rzecz klienta indywidualnego – nie poszukuje pracy dla kandydatów. Poszukuje kandydatów dla swoich klientów. Nie może pobierać opłat od klientów indywidualnych.

► Cel: znalezienie i dostarczenie kandydatów w jak najwyższym stopniu spełniających oczekiwania klienta (o odpowiednich kompetencjach zdefiniowanych przez klienta).

► Poszukuje kandydatów różnymi metodami m. in. własna baza danych, własna sieć kontaktów, ogłoszenia, polecenia, bezpośredni kontakt z pracownikami firm).

  • Kim jest career coach/ doradca kariery/ doradca zawodowy? I jak może Ci pomóc?

    Na rynku pracy funkcjonują również doradcy kariery oraz career coachowie. Ta grupa jest opłacana przez klientów indywidualnych czyli np. przez osoby poszukujące nowej pracy, zawodowej zmiany lub też zainteresowanych przyszłościowym rozwojem zawodowym. Klientami doradców kariery są osoby poszukujące intensywnie pracy lub osoby poważnie myślące o rozwoju własnej kariery (nie koniecznie poszukujące aktywnie pracy, ale chcące rozsądnie przeanalizować i zaplanować swoją karierę). Doradca/ Coach pracuje dla klientów indywidualnych i wspomaga ich m. in w:

    ► Definicji ścieżki kariery.

    ► Zarządzaniu karierą.

    ► Definicji kluczowych kompetencji, talentów, potencjału zawodowego.

    ► Doradztwie w sposobach znalezienia pracy.

    ► Przygotowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny etc.).

    ► Przygotowaniu się do rozmów rekrutacyjnych.

    ► Przygotowani u do AC (assessment center).

    ► Budowaniu własnej profesjonalnej marki w mediach społecznoścowych.

    ► Przygotowaniu do negocjacji wynagrodzenia.

    ► Przygotowaniu planu edukacyjnego/ rozwojowego.

    Jest opłacany przez klienta indywidualnego (stawki godzinowe lub projektowe np. przygotowanie dokumentów aplikacyjnych), czasami w ramach projektów „outplacementu”* jest opłacany przez firmę/ organizację, która rozstaje się z pracownikiem.

    Doradca/ career coach pracuje dla Ciebie jego rolą jest aktywne wspieranie Cię w procesie zawodowej zmiany lub analizy / planowania kolejnych kroków. Mimo to nie znajdzie pracy za Ciebie.

    Ważne:

    Nie myl pojęć – headhunter nie pomaga w poszukiwaniu pracy, lecz pracuje dla swoich klientów. Proces „career coachingu” i wspierania zawodowej zmiany przeprowadza career coach lub doradca zawodowy – są to usługi płatne.

     

    Znalezienie nowego stanowiska pracy jest uzależnione od kilku czynników takich jak:

  • sytuacji rynkowej,
  • „popytu” na Twoje kompetencje (wiedzę, doświadczenie, umiejętności, postawę) w danym czasie,
  • Twojego doświadczenia, typu stanowiska, branży oraz regionu w jakim poszukujesz pracy,
  • Twojej strategii poszukiwania pracy,
  • Twojego podejścia do procesu poszukiwania pracy i zaangażowania,
  • Twoich dokumentów aplikacyjnych, networku (sieci kontaktów) oraz w późniejszych etapach przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, efektywnej komunikacji z potencjalnym pracodawcą podczas całego procesu rekrutacyjnego, kontrkandydatów biorących udział w procesie rekrutacyjnym.
  •  

     

    *outplacement - definiuje się jako system łagodnych zwolnień, polegający na podejmowaniu przez organizację działań służących pomocy odchodzącym pracownikom. Obejmuje głównie doradztwo zawodowe i psychologiczne, szkolenia a także wsparcie w znalezieniu nowej pracy (źródło: www.rynekpracy.pl : https://rynekpracy.pl/artykuly/czym-jest-outplacement)

    ** onboarding – proces adaptacji nowego pracownika (źródła: http://hrstandard.pl/2015/07/13/hr-inspiracje-onboarding)

    *** Buddy - osoba, która towarzyszy nowemu pracownikowi w procesie jego wdrożenia.

 

Projekt graficzny Platypus,wykonanie Tako

Twój e-mail *
Treść wiadomości *
Administratorem danych osobowych jest FSM Sp . z o.o. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Partnerzy

Agnieszka Piątkowska

Kontakt