Tworzenie perfekcyjnego CV może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby wyróżniało się ono wśród licznych aplikacji. Na szczęście, dzięki zaawansowanej technologii, takiej jak Chat GPT, możemy znacząco usprawnić ten proces.
Poniżej przedstawiam, jak można wykorzystać Chat GPT do budowania i dostosowywania dokumentów aplikacyjnych:
naszej sieci kontaktów lub bezpośrednio do firm. Jest to nasze główne CV, które możemy wysłać wszędzie tam, gdzie nie dysponujemy opisem stanowiska. Powinniśmy jednak pamiętać, że z dużym prawdopodobieństwem nasze CV trafi do różnych baz danych firm/ organizacji. Co oznacza, że żeby mogło być w przyszłości odnalezione to powinno być przyjazne systemom ATS (więcej informacji tutaj: https://zarzadzaniekariera.pl/cv-przyjazne-ats
Jakich promptów możemy użyć, żeby nasze Master CV było możliwe do odnalezienia w bazach danych? Prompt to to polecenie lub zapytanie, które podaje się systemowi sztucznej inteligencji, aby uzyskać od niego odpowiedź.
Chat GPT może pomóc w optymalizacji słów kluczy:
Na początku warto je zdefiniować
Prompt – definicja słów kluczy:
Prompt : Przeanalizuj minimum 100 aktualnych ofert pracy na stanowisko [wpisz nazwę stanowiska] w Polsce z różnych portali z ogłoszeniami o pracę. Zidentyfikuj wspólne wymagania, obowiązki oraz słowa kluczowe, które pojawiają się najczęściej. Skup się na takich aspektach jak:
1. Wymagane kwalifikacje i doświadczenie.
2. Kluczowe obowiązki i zadania.
3. Niezbędne umiejętności techniczne i miękkie.
4. Preferowane wykształcenie.
5. Certyfikaty i szkolenia, które są często wymagane lub preferowane.
Przedstaw wyniki analizy w formie listy najczęściej pojawiających się wymagań i słów kluczowych, które można wykorzystać do optymalizacji CV.
Przykładowe portale z ogłoszeniami, z których możesz czerpać dane, to: Pracuj.pl, Indeed.pl, Jooble.org, oraz LinkedIn.
Następnie po zdefiniowaniu słów kluczy warto zmienić Twoje CV
Można użyć takiego prompta:
Prompt : Przeanalizuj poniższe słowa kluczowe oraz moje CV. Następnie zasugeruj zmiany w moim CV, aby było lepiej dopasowane do tych słów kluczowych.
Słowa kluczowe: [słowa kluczowe]
CV: [Twoje CV]
Proszę zasugerować, które sekcje CV powinny zostać zmodyfikowane, jakie informacje dodać lub zmienić, aby lepiej odpowiadały oczekiwaniom pracodawcy poszukującego kandydatów z poniższymi słowami kluczowymi."
Jedną z ważnych sekcji w Master CV jest podsumowanie zawodowe. Chat GPT może pomóc nam je opracować.
Oto pomocny prompt:
Prompt: Napisz profesjonalne podsumowanie do mojego CV, które podkreśla moje [X lat] doświadczenia w [branża/obszar] oraz kluczowe osiągnięcia w [konkretne role lub projekty].
Ważne jest również, żeby opisując doświadczenie w CV podkreślić swoje osiągnięcia na poszczególnych stanowiskach w trakcie ostatnich 10 lat pracy.
Oto pomocny Prompt:
Prompt: Wygeneruj 3-5 punktów dla każdej roli, jaką pełniłem, koncentrując się na mierzalnych osiągnięciach i konkretnych projektach, szczególnie w [kluczowa umiejętność/obszar].
Istotne jest, żeby zawsze dostosować CV do opisu stanowiska, jeśli nim dysponujemy. Dzięki dostosowanemu CV zwiększamy szansę na rozmowę rekrutacyjną (różne źródła podają, że spersonalizowanie życiorysu może zwiększyć szanse na zatrudnienie nawet o 63%)
Można to zrobić przy pomocy Chat GPT
Można napisać następującego prompta:
Prompt: Posiadam opis stanowiska, na które aplikuję. Chciałabym, abyś go przeanalizował i stworzył tabelkę, w której wypiszesz następujące kwestie: hard skills, soft skills i responsibilities. Oto treść opisu stanowiska:
[tu wklej pełen opis stanowiska]
Mając te informacje warto, żeby uszlachetniła nimi Pani swoje CV – oczywiście jeśli posiada Pan takie doświadczenia/ umiejętności. Warto aplikować gdy spełniamy ok. 80% wymagań
Może Pani również prosić o wskazówki Chat GPT używając następującego prompta:
Prompt: Mam opis stanowiska, na które aplikuję, oraz moje aktualne CV. Chciałabym, abyś na podstawie tych informacji przygotował nowe CV, które będzie odpowiadało oczekiwaniom tego stanowiska. Oto treść opisu stanowiska:
[tu wklej pełen opis stanowiska]
Oraz treść mojego aktualnego CV:
[tu wklej treść swojego aktualnego CV]
Listy motywacyjne coraz rzadziej są wymagane, aczkolwiek dobrze napisane mogą stanowić dodatkowy element wyróżniający nasza kandydaturą. Listy piszemy tylko wówczas jeśli wiemy na jakie stanowisko i do jakiej organizacji aplikujemy ponieważ w liście powinniśmy przedstawić naszą motywację do objęcia tego stanowiska w danej firmie.
Posiadając opis stanowiska możemy posiłkować się Chatem GPT, żeby pomógł nam w przygotowaniu listu motywacyjnego.
Możesz skorzystać z następującego prompta:
Prompt: Chciałabym napisać list motywacyjny na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy]. Oto opis stanowiska:
[Wklej opis stanowiska]
A to moje CV:
[Wklej swoje CV]
Proszę o pomoc w napisaniu listu motywacyjnego, który podkreśli moje doświadczenie, umiejętności i dopasowanie do tego stanowiska.
Po otrzymaniu pierwszej wersji listu możesz dalej nad nim popracować, żeby był jak najbardziej zbieżny z oczekiwaniami potencjalnego pracodawcy używając następujących promptów:
[Sprawdzenie zgodności z wymaganiami stanowiska]
Prompt: Przygotuj ten list motywacyjny tak, żeby był skoncentrowany na spełnieniu wszystkich wymagań zawartych w opisie stanowiska. Chciałabym, aby list motywacyjny szczególnie uwzględniał moje doświadczenie w:
[Personalizacja]
Prompt: Chciałabym, aby ten list motywacyjny był spersonalizowany i podkreślał, dlaczego chcę pracować w tej konkretnej firmie.
Proszę o pomoc w napisaniu listu motywacyjnego, który będzie uwzględniał następujące kwestie:
[Konkretne przykłady]
Prompt: Chciałabym, aby ten list motywacyjny uwzględnił następujące konkretne przykłady z mojego doświadczenia:
Chciałabym, aby te przykłady były powiązane z wymaganiami stanowiska i pokazywały moje umiejętności w praktyce.
Na koniec warto jeszcze raz dokonać korekty językowej
Prompt: Chciałabym, abyś pomógł mi poprawić język i styl mojego listu motywacyjnego na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy]. Oto opis stanowiska:
[Wklej opis stanowiska]
A to moja pierwsza wersja listu motywacyjnego:
[Wklej pierwszą wersję listu motywacyjnego]
Proszę o pomoc w korekcie językowej, uwzględniając:
aplikujesz na dane stanowisko, lub jeśli wysyłasz CV do kogoś z Twojej sieci kontaktów lub też wysyłasz swoją aplikację do headhuntera. Poniżej podaję przykłady promptów.
Prompt: Chciałabym przygotować cover mail aplikując na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy]. Oto opis stanowiska:
[Wklej opis stanowiska]
Proszę o pomoc w napisaniu zwięzłego i profesjonalnego cover maila, który będzie zawierał:
Prompt: Chciałabym przygotować cover mail, wysyłając moją aplikację do osoby z mojego networku. Chciałabym poinformować ją, że poszukuję pracy na stanowisko [nazwa stanowiska]. Posiadam odpowiednie kwalifikacje, które obejmują [wymień swoje kwalifikacje].
Proszę o pomoc w napisaniu zwięzłego i profesjonalnego cover maila, który zawiera:
Prompt: Chciałabym przygotować cover mail do wysłania mojego ogólnego CV do headhuntera. Proszę o pomoc w napisaniu zwięzłego i profesjonalnego maila, który będzie zawierał:
Oto moje CV:
[Wklej swoje CV]
którą przeprowadziłaś rozmowę kwalifikacyjną.
Cel takiego listu:
Oto przykład prompta którego można zastosować:
Prompt: Brałam udział w procesie rekrutacyjnym na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy]. Chciałabym wysłać thank you email do osób, które przeprowadzały ze mną interview. Proszę o pomoc w napisaniu zwięzłego i profesjonalnego emaila, który będzie zawierał:
Technologia sztucznej inteligencji, jaką oferuje ChatGPT, jest niewątpliwie potężnym narzędziem wspierającym tworzenie dokumentów aplikacyjnych. Może pomóc w pisaniu, redagowaniu i formułowaniu treści, co oszczędza czas i ułatwia proces aplikacji. Niemniej jednak, warto pamiętać, że narzędzia te nie są pozbawione wad. ChatGPT, jak inne systemy AI, czasami generuje odpowiedzi, które nie są zgodne z rzeczywistością – to zjawisko nazywane jest halucynacjami. Z tego powodu, korzystając z takiej technologii, zawsze warto podwójnie sprawdzić otrzymane informacje i, w razie wątpliwości, skonsultować się z profesjonalistą. Nie można też zapominać o własnym rozsądku i krytycznym podejściu do generowanych treści.
Partnerzy
Agnieszka Piątkowska